Domů > Výstava > Obsah
Rozdíly mezi motocyklovými pneumatikami
May 11, 2017

Pneumatiky s vysokým výkonem

  • V posledních 50 letech pokročily sportovní pneumatiky i nadále tím, že neustále vyvíjejí nové směsi, čímž zlepšují dlouhověkost a trakční vlastnosti. Typické sportovní pneumatiky, schválené federálním ministerstvem dopravy, úzce souvisejí s jejich čistě rasově šlechtěnými protějšky, přičemž hlavním rozdílem v několika modelech je přidání vzoru běhounu. Sportovní pneumatiky využívají radiální strukturu, která obalují gumové vrstvy přes šířku těla, což vytváří výhody při stabilitě v zatáčkách a při snížení hmotnosti. Někteří výrobci nyní využívají společný proces pásů, který dále posiluje pneumatiku. Do novějších pneumatik je také zapracováno několik sloučenin, které používají měkčí směsi na okraji pro lepší trakci při zatáčení. Tvrdší sloučenina je umístěna ve středu pro lepší životnost při tvrdé akceleraci. Sportovní pneumatiky jsou většinou opatřeny špičatým profilem, díky němuž se kolo může "rychleji" dostat do rohu. Rovná stabilita tratí je ohrožena kvůli menší kontaktní patce, zatímco trakce je maximalizována v blízkosti okraje pneumatiky. Sada sportovních pneumatik může mít životnost 2000 až 5000 kilometrů, pneumatiky zaměřené na sportovní turistiku, které dosahují téměř 8000 mil. Pneumatiky Pirelli Diabl Corsa III a Dunlop D209 Qualifier jsou oblíbenými příklady plemene, zatímco pneumatiky Dunlop Sportmax Roadsmart jsou vynikající pneumatiky pro sportovní turistiku.

Cruiser a Touring Pneumatiky

  • Křižníky a turistické motocykly jsou určeny k cestování na delší vzdálenosti při nižších rychlostech. U většiny křižníků o hmotnosti od 500 do 800 liber je žádoucí silnější a odolnější pneumatika s dlouhým opotřebením. Pneumatiky určené pro tento segment motocyklů jsou obvykle pneumatiky typu předpětí, které jsou konstruovány z těla, kde se překrývají více vrstev kordů opatřených povlakem z gumy, a mají kulatý profil pro maximální stabilitu přímky. Většina výrobců nyní obsahuje počítačově generovaný vzor dezénu se zarovnaným posunutím drážky, který je prohlašován, že snižuje náběh a minimalizuje opotřebení. Správně udržovaná pneumatika může mít životnost až 10 000 kilometrů. Řada D402 od firmy Dunlop a řada ME880 od německého výrobce Metzeler jsou nejlepším příkladem této kategorie.

Dvojité sportovní pneumatiky

  • Dvojité sportovní pneumatiky mají dvojí identitu, což umožňuje slušný výkon na silnici se schopností zvládnout lehké terénní vozidlo. Většina dvojitých sportovních pneumatik se objevuje jako hluboce běžecké pouliční pneumatiky, které jsou schopné zvládnout kompetentně většinu nečistot a cest. Pro jezdce, kteří dávají přednost trávení více nečistot, jsou k dispozici agresivnější pneumatiky, ale výkon na dlážděných cestách je silně omezen, což dokládá ztráta trakce a nadměrné vibrace. Dvojité sportovní motocykly, pokud jezdí jako supermoto, mohou také používat pneumatiky zaměřené na silnici, které jsou často užší pneumatiky pro sportovní jízdní kola. Motocykly Supermoto kombinují manévrovatelnost špinavého kola s možností jízdy na sportovním kole. Avonské pneumatiky AM43 Distanzia a Kenda K761 jsou oblíbenými možnostmi v arzenálu dvojího sportovního jezdce.

Off-road pneumatiky

  • Dirt motocykly, přestože jsou schopny namontovat dvojité sportovní pneumatiky, jsou navrženy tak, aby jezdily zcela off-road. Požadavky na jízdu na trati a trati vyžadují vysoce specializované pneumatiky, většina z nich využívá agresivní knoflíky, které se kousají do terénu, podobně jako sportovní chrániče. Výrobci pneumatik, jako jsou Kenda, Maxxis a Dunlop, nabízejí širokou škálu pneumatik vyrobených speciálně pro jednoduchou jízdu na trati, motokrosové závody nebo vysoce technická jízda.